Rekonstrukce soklu a fasády v Mníšku

ThermoumXtra, ThermoSAN, ThermoIN

Částečně podsklepený patrový a plně obytný rodinný dům s vchodovou a dvorní přístavbou v obci Mníšek nedaleko Liberce prošel rekonstrukcí loni v létě.

Starší dům se zahradou ve svažitém terénu

Dům stojí ve svažitém terénu na zahradní parcele u hlavní silnice. Má sedlovou střechu a příčnou uliční stříšku s valbovými vrcholy. Sokl tvoří neopracovaný lomový kámen. Na obvodové zdivo byla použita plná cihla o tloušťce 450 mm (v podkroví pak o tloušťce 300 mm). Fasáda domu je profilovaná s předsazenými obvodovými a dělícími pruhy, okenními šambránami a podparapetními zdobnými prvky. Na původní fasádě byla použita vápenocementová štuková omítka.

Vlhkost dlouhodobým problémem

Vzhledem k vysoké vlhkosti podloží a absenci jakéhokoli odvlhčení se objekt dlouhodobě potýkal s vlhkostními problémy především ve spodní části domu. Jelikož kromě zachování prodyšnosti fasády majitelé požadovali i její dodatečně zateplení, padla volba na sanační a tepelně izolační omítky SATSYS Technology a.s. Omítkové směsi SATSYS Technology a.s. jsou vysoce prodyšné, umoňují tedy zdivu „dýchat“ a podporují tak odvlhčení zdiva. Zdivo ale také zateplí a tato kombinace vlastností přináší nemalé topné úspory.

Důkladná rekonstrukce za pomoci produktů SATSYS Technology a.s.

Během rekonstrukce došlo k celoplošnému otlučení původních omítek na holé zdivo. Profilované prvky byly zachovány, v případě potřeby opraveny. Na vyrovnání otlučených ploch byly použity systémové podhozy a následně byla nanesena tepelně izolační omítková směs ThermoumXtra ve 20mm vrstvě (na soklu byl použit ThermoSAN, tloušťka také 20 mm). Povrchovou úpravu zajistila štuková omítka ThermoIN a paropropustný silikonový fasádní nátěr. V rámci rekonstrukce byla vyměněna okna za identická dřevěná s dvojskly, obnovy se dočkala i střešní krytina a podbití krovů.

Fasádní práce zajistila stavební firma Stavoterm Černý s.r.o. v červenci 2017 a majitelé byli s kvalitou provedených prací nadmíru spokojeni. V plánu mají ještě provedení drenáží s nopovou fólií.

Autor: Petr Devera

Všechny fotografie

Místo realizace

Zaujala Vás rekonstrukce?

Popis realizace

Rekonstrukce v Mníšku je povedenou ukázkou našich omítkových směsí v praxi. Na fasádě staršího rodinného domu byly použity jak ThermoumXtra, tak ThermoSAN, ale i ThermoIN.

  • ThermoIN
  • ThermoSAN
  • ThermoUM Xtra