Rekonstrukce fasády venkovského domu – Nový Dvůr

ThermoUM

Venkovský dům v Novém Dvoře v okrese Písek se potýkal se zemní vlhkostí. Majitelka si proto nechala poradit a při rekonstrukci fasády zvolila tepelně izolační omítku ThermoUM.

Rekonstruovaný venkovský dům je přízemní, nepodsklepený a stojí ve svažitém terénu volně v krajině. Patrové štíty a sedlová střecha ukrývají neobytnou půdu. Spodní část domu není odizolována proti zemní vlhkosti, navzdory tomu se v přízemních interiérech vlhkost nevyskytuje. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem a radiátory a je využíván k občasnému pobytu.

Sokl a obvodové zdivo jsou složeny ze smíšeného zdiva, v interiérech se nacházejí původní vápenocementové štukové omítky, betonové podlahy a plastová okna. Fasáda je jednoduchá se štukovým povrchem a několika vrstvami vápenného nátěru.

Kvůli dlouhodobému působení zemní vlhkosti došlo k degradaci soklu a nadsoklové části fasády domu. Na severním štítu domu se místy vyskytovaly i řasy a mech. Jako ochranu před těmito škodlivými vlivy byla zvolena sanační a tepelně izolační omítka společnosti SATSYS Technology a.s. ThermoUM. Kromě výše zmíněného ThermoUM zajistí i paropropustnost nové fasády, takže výskytu podobných škůdců v budoucnosti preventivně brání.

Rekonstrukce fasády spočívala v celoplošném otlučení stávajících omítek do výše parapetů přízemních oken, stržení stávajících vápenných nátěrů a uvolněných částí štuku. Do výše parapetů přízemních oken byly naneseny sanační omítky, na vyšších místech a při drobnějších lokálních vysprávkách byly použity vápenocementový štuk a lepicí stěrka. Poté byly v tloušťce 6 mm ve dvou vrstvách celoplošně nanesena tepelně izolační omítka ThermoUM. Druhá vrstva byla zatočena do finální podoby.

Celkový vzhled domu podtrhl silikátový fasádní nátěr ve dvou odstínech. Rekonstrukce proběhla na přelomu května a června 2018 a s prací stavební firmy pana Petra Vokatého byla majitelka velice spokojena.

Autor: Petr Devera

Všechny fotografie

Místo realizace

Zaujala Vás rekonstrukce?

Popis realizace

V létě byla dokončena rekonstrukce fasády venkovského domu v Novém Dvoře v okrese Písek. Dům se potýkal s problémy se zemní vlhkostí a proto majitelé zvolili sanační a tepelně izolační omítkovou směs ThermoUM.

  • ThermoUM