Rekonstrukce fasády staršího RD v Hlinsku

ThermoUM

Starší rodinný dům v Hlinsku potřeboval novou fasádu. Letos se dočkal rekonstrukce a nového kabátu  z ThermoUMu.

Dům se nachází v řadové zástavbě u hlavní silnice. Je částečně podsklepený a přízemní, ovšem s novou patrovou nástavbou. Sokl a obvodové zdivo je z plných cihel, patrová nástavba je vystavěna z 400mm Porfix bloků. Ve sklepě, ale i v přízemí domu se vyskytovala zemní vlhkost, což komplikovalo život jeho obyvatelům – dům je totiž trvale obývaný.

V rámci rekonstrukce bylo letos v létě uliční zdivo podřezáno a po jeho vnějším obvodě byly provedeny drenáže. Ze strany dvora byla použita na vnější straně nopová fólie. V interiéru byly zrekonstruovány podlahy s izolační vanou a podlahovým vytápěním a na vnitřní obvodové zdivo byly naneseny nové vápenocementové štukové omítky. V přízemí jsou plastová okna s dvojskly. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla.

Vzhledem ke zvýšenému výskytu vlhkosti, požadavku na paropropustnost zdiva, jeho zateplení a omyvatelnost nové fasády se majitelé rozhodli pro sanační a tepelně izolační omítky SATSYS Technology a.s.

Rekonstrukce fasády spočívala v celoplošném otlučení původních omítek na holé zdivo, až do výše parapetů přízemních oken byl nanesen sanační podhoz, výše byly použity jádrové vápenocementové podhozy. Poté byla celá fasádní plocha natažena tepelně izolační omítkou ThermoUM v tloušťce 20 mm zatočenou do finální podoby  a provedení silikátového fasádního nátěru ve dvou odstínech. Nová nástavba včetně bočních štítů byla zateplena zateplovacím systémem s finálním povrchem silikonovou probarvenou omítkou.

Fasádní práce provedla stavební firma Bohumíra Bárty v září 2018. Majitelé byli s kvalitou provedených prací velice spokojeni.

Autor: Petr Devera

Všechny fotografie

Místo realizace

Zaujala Vás rekonstrukce?

Popis realizace

Rekonstrukce fasády řadového rodinného domu v Hlinsku se velmi podařila. Dům má nový kabát z ThermoUMu a jeho majitelé se již nadobro zbavili problémů se zemní vlhkosti, které je v interiéru v minulosti trápily.

  • ThermoUM